Hosszú bejegyzés lesz a következő. A minap egy régi sorozatról olvastam, ez adta az ötletet, hogy régi, népszerű tévésorozatok elfeledett sztárjairól írjak, kiknek legtöbbje sajnos már csak emlék. Éveken át néztük filmjeiket nem is tudva, kik ők, akik mosolyt vagy könnyeket csaltak arcunkra.
Az idősebbek közül, akik még gyermekek, fiatal felnőttek voltak az 1960-as, '70-es, '80-as években, jól emlékezhetnek a népszerű sorozatokra, melyek szereplőivel mindig együtt izgult az ország.
A mai ifjabb generációk, akik videókon, dvd-én, interneten és számítógép mellett nőttek, nem beszélve a kábeltévék ezerszínű műsoráról, talán el sem tudják képzelni, hogy nem mindig volt ez így. Ma már nem téma megnézni egy-egy filmet, sorozatot. Ha elmulasztja az ember, ezerszer megismétlik, vagy az Interneten tudja megkeresni, de nem kell lemondania róla.
Harminc, negyven évvel ezelőtt egy-egy film vagy sorozat, valósággal családi eseménynek számított. Biztosan sokaknak ismerős a kép: kedd este főműsoridőben a szoba lesötétítve; anya, apa, nagypapa, nagymama, gyerekek a tévé előtt, pisszenni nem lehetett, mert izgatottan figyeltük a sorozat következő részét a fekete-fehér készülékeken. Másnap köztéma volt, mi történt az elmúlt részben, a fél ország erről beszélt. És érdemes volt figyelni, mert ha valaki lemaradt a filmről, éveket várhatott az ismétlésre.
Számtalan népszerű sorozatot említhetünk: A maláj tigris, Rabszolgasors, Az Onedin család, A Buddenbrook-ház, A szerencselovag, Miért éppen Alaszka?, Dallas, A polip, Egy úr az űrből, Hazárd megye lordjai, Charlie angyalai, Minden lében két kanál, San Francisco utcái, Kojak, Petrocelli, Starsky és Hutch, Nem kell mindig kaviár, Nők a pult mögött, Kórház a város szélén, Forró szél, Tövismadarak, Klinika, Columbo, stb. Hosszan lehetne folytatni a sort...
Ez a kis írás nem alkalmas arra, hogy mindegyiket külön-külön átnézzük, ezért kiemeltem három olyan népszerű sorozatot, amelyet nagyjából mindenki szeretett. Írnék pár mondatot a sorozat tartalmáról, majd megnéznénk, kik is voltak ezek a szereplők a való életben.
Az Onedin család – Az angol sorozat közel tíz éven át látogatta a tévéképernyőt. Az első évadot 1971-ben adták le, de Magyarországon csak 1979-ben került először bemutatásra.
A történet a 19. század közepe táján játszódik Liverpoolban, egy felső középosztálybeli család életét bemutatva, akik hajózási társaságot alapítanak. Az események középpontjában három testvér áll – Robert, James és Elizabeth Onedin. Mindennapjaikon keresztül ismerhetjük meg a család 25-30 évet felölelő eseményeit.
Főbb szereplők: James Onedin – Peter Gilmore, Robert Onedin – Brian Rawlinson, Elizabeth Onedin – Jessica Benton, Sarah Onedin (Robert felesége) – Mary Webster, Anne Webster (James felesége) – Anne Stallybrass, William Baines kapitány – Howard Lang.
Természetesen még sok szereplőt meg lehetne említeni a nyolc évadból, de egyelőre maradjunk ennyinél.
Peter Gilmore - aki az Onedinek egyik vezéralakját játszotta, 1931-ben Lipcsében született. Csak hatévesen költözött vissza családjával Angliába. Számos angol filmben játszott, de a sikert kétségtelenül az Onedin család hozta meg számára, bár népszerűségét a Folytassa…-sorozatok is elősegítették. Kevesen tudják, hogy énekesként is megállta a helyét a színpadon.
Háromszor nősült, első házasságából született egy fia, Jason. Kétszer vált el, harmadszorra Anne Stallybrass színésznőt vette el. Anne Stallybrass játszotta az Onedin családban a feleségét. 1987-ben a valóságban is összeházasodtak és mindvégig együtt maradtak, Gilmore 2013-ban bekövetkezett haláláig.
Brian Rawlinsonról – aki a sorozatban James bátyját, Robertet alakította – sajnos nem sok adatot találtam. Peter Gilmore-ral volt egyidős. 2000-ben, 69 évesen hunyt el. Számos filmben és sorozatban volt látható, köztük ő is szerepelt a Folytassa-szériában.
A csinos arcú Jessica Benton – aki ma már a hetvenes éveit tapossa –, Elizabeth Onedint játszotta. Valamikor balett-tudásával próbált érvényesülni, majd kisebb tévészerepek után az Onedin családban tűnt ki. Az Onedin-sorozat befejezését követően, filmes karrierje gyakorlatilag befejeződött, inkább a színpadra koncentrált. Később a nők jogaiért, és a környezetvédelemért szállt síkra. Mindezt elég vehemensen tette, s úgy vélte, ez törhette derékba filmes karrierjét. 1974-ben férjhez ment, majd 1975-ben megszületett a lánya, Ella. Anne Stallybrass-szel és Peter Gilmore-ral mindvégig jó barátságban maradtak oly annyira, hogy Stallybrass lett Jessica lányának a keresztanyja.
Anne Stallybrass - karrierjét zenei pályán kezdte, majd fokozatosan jutott el a színészethez. Többnyire televíziós és színpadi szerepeket kapott. 1971-72 között Anne Onedint játszotta, James feleségét. Kétszer házasodott, de gyermeke sosem született. Ez fájdalmas dolog volt számára, de három keresztgyerekével jó kapcsolatot ápolt. Első férjét, Roger Rowlandot Nottinghamben ismerte meg. 1963 és 1972 között voltak egy pár. Válásuk után hamarosan összejött Peter Gilmore-ral, akinek szintén tönkrement a házassága. A korábbi barátságból szerelem lett. Tíz év együttélés után 1987-ben megesküdtek, s a férfi haláláig, 2013-ig boldog házasságban éltek. Anne Stallybrass 82 éves korában halt meg, 2021-ben.
Mary Webster, Robert feleségét, Sarah-t alakította a sorozatban, a nyolc évad alatt összesen negyvenöt részben. Számos filmben jelent meg, kisebb-nagyobb szerepekkel. 1959-ben feleségül ment William Slater rendezőhöz, aki az Onedin családban is rendezett egy epizódot. A színésznő 2014-ben halt meg, életének nyolcvanadik évében.
Howard Lang, akit Baines kapitány megformálójaként láttunk, 1989-ben hunyt el. Ő volt az akkori „csapat” egyik legidősebb tagja. 1911-ben született, apja korán elhagyta őket. Felnőttként a brit királyi haditengerészethez került hét évre, ahonnan a II. világháborút követően alhadnagyként szerelt le.
Negyven éven keresztül aktívan játszott, több tévéfilmben, nagyfilmben szerepelt.
A másik sorozat, amit kiválasztottam, s amit tudom, hogy a maga idejében nagyon szerettek, a Rabszolgasors című teleregény. A brazil sorozat 1976-ban készült. Egy félvér rabszolgalányról, Isauráról szól, akit úrnője magához vesz. A birtok ura, Horacio Almeida azonban gonosz ember, aki mindent megtesz, hogy megkeserítse a lány életét. Isaura sorsa megpecsételődni látszik, amikor gazdája fia, Leoncio hazatér Európából. Ha lehet, még apjánál is gonoszabb, és betegesen vágyódik a fiatal leány után. A baj akkor tetőzik, amikor Isaura beleszeret a szomszéd ültetvény fiatal urába, Tobiasba.
Főbb szerepekben: Isaura – Lucélia Santos, Leoncio Almeida – Rubens de Falco, Horacio Almeida – Gilberto Martinho, Ester Almeida asszony – Beatriz Lyra, Tobias – Roberto Pirillo, Januária – Zeni Pereira.
A kedves kis Isaura szerepében Maria Lucélia dos Santost ismerhettük meg, aki színészi tehetségén túl a brazil Playboyban is megmutatta magát 1980-ban és 1981-ben. A színésznő több sorozatban, filmben és a színpadon is szerepelt, hazájában ismert és elismert művész, lelkes aktivista.
Talán még emlékeznek néhányan, amikor a '80-as évek közepén a sorozat sikerén felbuzdulva, Lucélia meghívást kapott Magyarországra. Magával hozta Pedro nevű kisfiát is, aki akkoriban négyéves volt. A ma már közel negyven esztendős férfi maga is színészi babérokra tört hazájában, mellette író, rendező és nem utolsó sorban apa.
A színésznő házassága karmester férjével, John Neschlinggel, rövid életű volt. Lucélia többé nem ment férjhez, egyedül nevelte fel a fiát.
Megmosolyogtatásként idézzünk fel egy kedves kis anekdotát. Lucélia Santos 1987 januárjában érkezett Budapestre. Abban az évben rendkívül hideg tél volt, az országban abnormális mennyiségű hó esett le. Amikor a repülőgép leszállt, és a négyéves Pedro meglátta a havat, melyet azelőtt még valószínűleg sosem látott, állítólag így kiáltott: „Nézd, anya, mennyi kókusz!”
Rubens de Falco népszerű, ismert színész volt hazájában már akkor, amikor az Isaurát el kezdték forgatni. Rubens soha nem nősült meg, nem született gyermeke sem. Művészi karrierje mindvégig töretlen volt, 2008-ban bekövetkezett haláláig. Lucélia Santos így emlékezett róla: „a brazil televíziós drámai műfaj nagy gazembere volt”.
Legalább ilyen népszerű volt a zsarnokoskodó Horaciót eljátszó Gilberto Martinho is. Ő 1966-ban nősült és házassága haláláig, 2001-ig tartott. A frigyből három gyermek született. Gilberto Martinho hazája egyik legnépszerűbb színésze volt, számos alkotásban szerepelt, tömérdek elismerő díjat begyűjtve.
Beatriz Lyra színésznő ma már visszavonultan él. 1975-ben kezdte a filmes szakmát, és azóta sok szappanoperában játszott, bár kétségkívül legjelentősebb szerepe a Rabszolgasorsban alakított beteges, jólelkű Ester asszony. Kevesen tudják, hogy a színésznő nemcsak színészi pályán mozgott, hanem a turizmusban is dolgozott, mint második szakmájában. Manapság nyugdíjban van, és unokahúgával egy luxusapartmanban él Rio de Janerioban. Soha nem ment férjhez és nem született gyermeke.
Roberto Pirillo alakította a kedves, fiatal Tobiast, akinek a történet szomorú sorsot szánt. Robert Pirillo a maga idejében szépfiúnak számított, az 1970-es években kezdő, kevéssé ismert színész volt. Karrierje az Isaura óta töretlenül ível felfelé, ma már Brazília egyik legismertebb színészének számít. Két gyermeke született: Renata és Carlos.
Végére hagytam az egyik legkedvesebb szereplőt, a rabszolga szakácsnőt, Januáriát alakító Zeni Pereirát. A nagydarab, néger színésznő számos filmben alakított kisebb-nagyobb szerepeket, köztük nem egy külföldi alkotásban is. Az egyik legjelentősebb francia filmben, az 1959-es Orfeu Negróban is játszott, melyet akkoriban Oscar-díjjal jutalmaztak. A színésznő 2002-ben, 77 esztendős korában halt meg.
A harmadik sorozat, mely az egyik legnépszerűbb és legismertebb brit vígjáték-sorozat a világon, a Folytassa-széria. Igaz, ez nem a hagyományos értelemben vett sorozat, s nem is láthattuk annak idején sok részét.
A sajátos humorral rendelkező sorozat több, mint harminc egész estés epizódból áll. Első részét 1958-ban forgatták, míg utolsó részét napjainkban, sokéves kihagyás után. A különböző részek más és más témában, más korban játszódnak mindig. Nyilvánvalóan a szereplőgárda az évtizedek teltével folyamatosan cserélődött, ahogyan a film egyéb alkotói is, hiszen senki nem él örökké.
A legnépszerűbb részeket említve: Folytassa, nővér!, Folytassa, főnővér!, Folytassa, cowboy!, Folytassa, Jack!, Folytassa, Cleo!, Folytassa a kempingezést!, Folytassa, Henrik!, Folytassa, doktor!, stb. …
Mint említve volt, nagyon sok színész(nő) játszott az évek alatt a sorozatban, nézzünk pár ismertebbet, akik az első alkotások legtöbbjében részt vettek.
Sid James – Dél-Afrikában született, zsidó származású művész volt. A színészet korán bevonzotta, a komolyabb szerepekből gyorsan váltott a vígjáték felé. A Folytassa-sorozat valósággal beszippantotta. Ő volt az egyik, aki legtöbbször játszott a szériában, összesen tizenkilencszer.
Sid imádta a nőket. Három házassága volt és számtalan szeretője, köztük hosszú és viharos viszonyt folytatott Barbara Windsor színésznővel, aki szintén sokat szerepelt a Folytassa-sorozatokban. Valósággal megszállottja lett a nőnek. Mindezek mellett szerencsejáték-függő volt, akkori felesége elől eltitkolta, mennyi gázsit kap, csakhogy a fennmaradó összeget eljátszhassa.
1967-ben súlyos szívrohamot kapott, de szerencsésen felépült. Ugyanez történt vele 1976-ban, amikor a színpadon, előadás közben lett rosszul. Halála után elhamvasztották. Tartja magát a szájhagyomány, miszerint többször látták szellemét visszatérni a színházi öltözőjébe, ahol utoljára készült a fellépésére.
Joan Sims – A színésznő összesen húsz részben látható. Karakterei széles skálán mozognak, a taszítótól kezdve, a viccesen át a szexi nőig. Bár nagyon csinos nő volt, Joan soha nem ment férjhez. A saját homoszexualitását nehezen elfogadó Kenneth Williams, egyszer érdekházasságot kínált neki, de elutasította.
Három évig élt együtt a szintén színész Anthony Bairddel, de végül szakított vele. Ezek után a munkába menekült. Magányos volt, depressziós. Ráadásul két éven belül elveszítette édesanyját, ügynökét és legjobb barátnőjét, a szintén színésznő Hattie Jacquest. Innen egyenes volt az út az alkoholizmusig.
1999-ben arcidegbénulást kapott, 2000-ben eltörte a csípőjét. Alkoholizmusával is kellett valamit kezdeni, így úgy döntött, kezébe veszi a sorsát. Jót tett a lelkivilágának, hogy megírhatta önéletrajzát, melyet 2000-ben ki is adtak. 2001 júniusában hunyt el.
Kenneth Williams – Összesen huszonhat részben játszott, többnyire prűd figurákat formált meg. Homoszexualitását felismerve, nem volt könnyű az ifjúsága. Apját gyűlölte, anyját imádta. Az apja iránti ellenszenv oly mély volt, hogy amikor kórházba került, meg sem látogatta, sőt halálának híre is teljesen közömbösen hagyta. Mint kiderült, apja széntetrakloridot ivott véletlenül, amelyet egy gyógyszeres üvegben tároltak. Hogy miért, az sosem derült ki. Hivatalosan balesetet állapítottak meg.
Később, Kenneth munkaajánlatot kapott Orson Wellestől. Kenneth azzal indokolta elutasítását, hogy nem szereti Amerikát, pedig ez nagy előrelépést jelentett volna számára szakmailag. Valószínűleg az volt az igazság, hogy a rendőrségben felmerült, talán köze lehetett az apja halálához, s ezért nem kapott vízumot.
Saját naplójegyzetei arról tanúskodnak, hogy önszántából választotta a cölibátust. Nem tudni partnerkapcsolatairól, homoszexualitását pedig nagyon negatívan, elutasítóan élte meg. El kell mondani, hogy 1967-ig, Nagy-Britanniában büntették a homoszexualitást.
1988-ban barbitúrát túladagolásában halt meg. A későbbi vizsgálatok során nem tudták biztosan eldönteni, öngyilkos lett-e vagy baleset történt. Naplóiból azonban az derül ki, hogy sokszor megfordult a fejében az öngyilkosság, magánya és kilátástalansága végett.
Kenneth Connor – 1939-től haláláig számos filmben szerepelt. A legnépszerűbb, mely ismertté tette, a Folytassa-sorozat volt. 1942-ben házasodott, s egy fia született, Jeremy, aki később három unokával örvendeztette meg. Mindegyikük gyermekszínészként kezdte a pályát.
Kenneth nagyon tehetséges színész volt, olyan alkotásokban is részt vett, mint a Hallo, Hallo! című népszerű sorozat, melyben egy temetkezési vállalkozót alakított, de feltűnt a Csengetett, Mylord? egy részében is, mint orvos. Magánéletét védte a nyilvánosság elől, a botrányok elkerülték. 1993-ban, hetvenöt esztendős korában érte a halál.
Barbara Windsor – Az angol és ír felmenőkkel rendelkező színésznő egyszerű családban született, de szülei minden anyagi feltételt megteremtettek, hogy leányuk a legjobb iskolákba járhasson. 1953-ban volt lehetősége látni II.Erzsébet királynő koronázását, s az ebből fakadó élmény hatására vette fel később a Barbara Windsor művésznevet.
1954-ben játszotta első filmszerepét, majd 1964 és 1974 között tíz Folytassa-filmben szerepelt. Általában szexi naivát alakított, akiért bomlanak a férfiak. Az akkori Nagy-Britannia egyik szexszimbólumává vált. Mindeközben számos színpadi és filmbeli szerepet eljátszott.
Bár Barbara férjnél volt, közel tíz éven át heves szerelmi viszonyt folytatott Sid Jamesszel, amelynek minden pikáns részletét kiteregette a helyi bulvársajtó. Három házassága mellett rengeteg szeretője volt, saját bevallása szerint öt abortusza is. Soha nem született gyermeke. Rengeteg díja mellett, 1999-ben megkapta a Brit Birodalom Rendje érdemérmet, mely jogosulttá tette a Dame megszólításra. 2020 decemberében, 83 esztendősen hunyt el.
Charles Hawtrey – A Folytassa-sorozat legszerethetőbb figuráit alakította a filmvásznon. Karrierjét gyermekszínészként kezdte nyolcévesen. Később színművészi és színház rendezői végzettséget szerzett. Kiválóan zongorázott, szerepeiben sorra sikert aratott. Összességében elmondható, hogy szakmailag tehetséges volt.
Mindezzel ellentétben, nehéz természetű ember hírében állt. A Folytassa-sorozat egyik legtöbbet játszó színésze volt, s úgy gondolta, hogy ezt illik számára honorálni a nagyobb gázsival. Követelését elutasították és kihagyták a következő részből. Később megegyeztek, és Hawtrey visszakerült a sorozatba.
Életének hosszú időszakát töltötte beteg édesanyja ápolásával, egész életére agglegény maradt. Ebbe azért belejátszott alkoholizmusa és homoszexualitása is, melyet mindig féltve titkolt, hiszen akkoriban a homoszexualitás bűncselekménynek számított Nagy-Britanniában. Sokáig szoros barátság kötötte Joan Simshez, de barátai többségét elveszítette alkoholizmusa, esztelen életvitele miatt. 1984-ben címlapokra került, hogy kigyulladt a háza, és mentés közben egy ágyban találták egy nála jóval fiatalabb fiúval.
1988-ban újabb Folytassa-filmet terveztek Joan Simsszel és Kenneth Williamsszel. Ám áprilisban Kenneth váratlanul meghalt, félévvel később pedig Hawtrey eltörte a combcsontját. Egész életében keményen dohányzott, s amikor törése miatt kivizsgálták, kiderült, hogy komoly érszűkülete van. Mindkét lábát amputálni kellett volna ahhoz, hogy tovább élhessen, de ő ezt elutasította, és három nappal később, hetvenhárom esztendősen meghalt. Temetésén mindössze kilencen vettek részt.
Jim Dale – Ma is elismert komikus színész, zeneszerző és forgatókönyvíró. A Folytassa-sorozat tizenegy részében szerepelt, általában a menő, vonzó fiúkat alakította. Híres volt arról, hogy soha nem használt dublőrt vagy kaszkadőrt. Két házasságából három fia és egy leánya született.
Hattie Jacques – Eredeti nevén Josephine Edwina Jacques. Alig volt pár hónapos, amikor pilóta apja meghalt egy repülőszerencsétlenségben. Édesanyja amatőr színésznőként kereste a kenyerét. A világháború alatt Hattie a Vöröskeresztnél lett ápolónő, majd egy gyárban hegesztő. A háború után azonnal csatlakozott egy színi társulathoz.
A kövér, testes színésznő kezdetektől szerepelt a Folytassa-sorozat filmjeiben, összesen tizennégyben. Általában rideg, hatalmaskodó, prűd vénlányokat játszott, noha ez a valóságban éppen ellenkezőleg volt. Mindenki kedves, jólelkű nőnek ismerte. Hosszú barátságot ápolt Kenneth Williamszel és Joan Simsszel. Utóbbi a legjobb barátnőjének hívta Hattie-t, akinek a jótanácsaira mindig számíthatott.
1949-ben feleségül ment John Le Mesurier-hez, akitől két fia született: Robin és Kim. 1966-ban azonban elváltak. Sokáig mindenki azt hitte, hogy a férfi a ludas ebben, de később kiderült, hogy Hattie-nek lett komoly viszonya, és ő akart válni. John Schofield sofőrrel kialakult viharos kapcsolata, alig pár röpke évig tartott, s mindvégig titokban tartották. A férj becsületére legyen mondva, soha nem árulta el felesége viszonyát, nehogy a nő karrierje véget érjen emiatt.
1966-ban, míg Hattie Rómában forgatott, John Schofield elhagyta egy másik nőért. Hattie és volt férje, a nő 1980-ban bekövetkezett haláláig jó barátságban maradtak. A szerelmi háromszögről 2011-ben Hattie címen, Ruth Jones, Robert Bathurst és Aidan Turner főszereplésével tévéfilmet forgattak.
Írta: Csiribusz
Forrás: wikipedia; nlc.hu
Képforrás: 24.hu; wikipedia; imdb.com; videobuster.de; blu-ray.com; maria.pt; listal.com; pinterest.com; starity.hu; telegraph.co.uk; sharetv.com; thesun.ie; aveleyman.com; amazon.co.uk; british60scinema.net; sorozatbarat.online;