Könyvek – természetükből adódóan – azért vannak, hogy olvassák őket. De mit kezdhet az olvasó a rejtélyes Voynich-kézirattal, melynek szövegét a mai napig nem sikerült megfejteni? A mű Wilfred Voynichról, egy amerikai antikváriusról kapta a nevét, aki 1912-ben vásárolta a kéziratot az olaszországi Frascatiban, egy Rómától délre fekvő helységben működő jezsuita iskolától.
A kézirat valószínűleg már évszázadok óta annak a régi ládának az alján porosodott, amiben megtalálták. Eredete, szerzője ismeretlen, bár közvetlenül mellette hevert egy 1666. augusztus 16-án kelt levél, amelyet Johannes Marcus Marci, a prágai egyetem rektora intézett Athanasius Kircher jezsuita tudóshoz. A levél szerint, a kézirat Roger Bacon 13. századi angol tudós alkotása.
Marcus Marci megjegyzi, hogy a könyvet a Prágában élő II. Rudolf német-római császár vette meg hatszáz dukátért. Nem, hogyan került az uralkodóhoz, de egyesek úgy vélik, feltehetően 1584-ben jutott a kontinensre.
Maga az irat 204, 13x23 cm-es oldalból áll (28 oldal elveszett), és mindegyik színes rajzokat, valamint titkos írással teleírt szöveget tartalmaz. Bár a tudósok évszázadokon át foglalkoztak a megfejtésével, ma sem tudjuk, milyen nyelven írták vagy rejtjelezték, de azt sem sejtik, mi lehetett a szerző célja vele.
A kézirat első ránézésre olyan, mintha középkori füvészkönyv lenne, amely a gyógynövényekkel foglalkozik, gyűjtésük és felhasználásuk módját ismerteti. Ugyanakkor számos csillagászati térképet és különös diagramot is találunk benne, s az egészet furcsa kis mezítelen nőalakok díszítik. Mindemellett a legtöbb ábrázolt növény csupán a képzelet szüleménye.
Amikor Voynich özvegye, Ethel 1960-ban, 96 éves korában meghalt, a kéziratot egy másik antikvár könyvárus, Hans Kraus vette meg. Számos sikertelen eladási kísérlet után Kraus aVoynich-kéziratot végül az amerikai Yale Egyetem könyvtárának ajándékozta 1969-ben. Jelenleg is ott őrzik, lapjai közé zárt titkaival. Egy nap talán majd egy titkosírás-szakértő képes lesz megfejteni a szöveget.
Forrás: Reader’s Digest Válogatás/Misztikus történetek gyűjteménye – lejegyezte: Csiribusz
Képforrás: nol.hu; mult-kor.hu; astronet.hu; hir.ma